Al ver voor de jaartelling verspreidde de chrysant zich vanuit het Middellandse-Zeegebied naar Azië. De bloem werd in China gebruikt als smaakmaker in maaltijden voor de armen. Nu is in China de chrysant symbool van de herfst die zich verzet tegen de winter. De bloem is ook een symbool voor een lang leven. Met zo veel kwaliteiten is het niet raar dat Chinezen van Chrysanten houden.
In het katholieke deel van onze cultuur is de chrysant bekend als "allerheiligenbloem". Hij wordt op 1 november op veel kerkhoven geplaatst, omdat hij sterk is en lang bloeit, en bovendien aantrekkelijk geprijsd is. Maar dat imago mag best veranderen, althans als het aan kunstenaar Adrie Huisman uit Maasdijk ligt.
Het bruidsboeket van de kunstenaar Adrie Huisman, dat werd opgemaakt door arrangeur Zuidkoop, was helemaal gemaakt van chrysanten, waarmee hij niet alleen de bruid maar ook de bloem flink in het zonnetje zette. Adrie, die van zijn leven in het kassengebied van het Westland zijn vaste onderwerp heeft gemaakt, reisde onlangs naar China en was getuige van de liefde van de Chinezen voor deze – in Nederland te weinig gewaardeerde - bloem.
Al het goede dat de aarde met behulp van de mens voortbrengt genieten met al uw zintuigen, uw ogen, smaakpapillen, oren en vingers, dat is wat deze kunstenaar u aanbiedt. Kom proeven van kleuren en geuren bij de opening van de tentoonstelling, waar Adrie zijn inmiddels wijd en zijd bekende “sapsessie’ uitvoert samen met tuinder Jack Alblas: u krijgt tomatensap in zijn meest pure, biologische vorm. Voordat u naar binnenwandelt treft u op de cour een “bed van violen”, een fleurig landschap in de versteende stedelijke omgeving. Kunsthistoricus Jeroen Damen zal daarbij met deskundigheid en enthousiasme een korte toelichting houden.
Dit feestelijke gebeuren vond plaats in de Kunstuitleen Alkmaar, bij de opening van de Kunst10daagse, op 23 maart 2007 om 17:00uur.
“Wat jammer dat dit alweer de laatste bijeenkomst is! Ik heb zeer genoten van het samen kijken en proeven van weer een nieuwe taal om het geziene onder woorden te brengen.”