(Leestijd: 3 - 6 minuten)

Voor de derde keer op Artzuid: de Japanse kunstenaar Yoshitomo Nara (Japan 1959).
Dit keer met een beeldengroep.
Een uitvergroting van een groepje beelden zoals je die in Japan overal ziet,
langs straten, in parken en op begraafplaatsen.

Geen letterlijke kopie maar naar de werkelijkheid als inspiratie.

 

Als je ooit in Japan bent geweest is de beeldengroep van Yoshitomo Nara onmiskenbaar Japans. De beelden op hun sokkels staan zo opgesteld, als talloze beelden in Japan van Boeddha’s en Shinto-geesten, als paddenstoelen die spontaan uit de grond omhoog komen, de verbinding tussen natuur en mens.
Meestal zijn ze van steen en ongeveer knie-hoog. 

1 Kyoto paddestoelbeelden1 Kyoto paddestoelbeelden
Foto Jordy Meow via pixabay
(http://offbeatjapan.org) or (https://jordymeow.com).

Brons zoals in de beeldengroep op Artzuid wordt voor de Boeddah’s en geesten vooral gebruikt wanneer hun afmetingen groter zijn.

 
 

 2 peace sister(s)2 peace sister(s)

De dame rechts voor het beeld is 156 cm groot. Het beeld zelf is 236 cm hoog, 154 cm breed en 91 cm diep.
De dame past dus gemakkelijk met haar hele lichaam drie keer in dit hoofd.
Op de website Yoshitomonara.org vind je nog meer foto's van het beeld, allemaal gecopyrighted, door Yoshitomo zelf en andere fotografen (3)
Ik heb niet genoeg geld om al die copyrights te betalen, en het is niet helemaal duidelijk welke foto’s je mag gebruiken op je weblog en welke niet.
De beelden op Artzuid om de Lange Grote Vredeszus heen, staan ook op de website, echt goed gefotografeerd van alle kanten
(Image courtesy of BLUM Los Angeles, photo’s Hanna Mjølsness).

 
 

Long tall peace sister is gemaakt van brons met een laagje urethaan: ‘een chemische verbinding ergens tussen rubber en kunststof’ (1)
Het wordt ook gebruikt in verf en daaraan dankt dit beeld zijn volmaakte witheid. Deze matte witte laag absorbeert het licht en gaat niet glimmen of glanzen en is ontvankelijk voor de schaduwen die door wolken en bomen om het beeld heen op het werk worden geworpen. Er is nauwelijks een duidelijkere manier denkbaar waarop het beeld zich kan manifesteren in alle natuur om zich heen.

 
  3 Peace van opzij3 Peace van opzij 4 peace sister achterzijde4 peace sister achterzijde  
 


Om een bronzen beeld te maken is het gebruikelijk een materiaal te kiezen waarvan je een afgietsel kunt maken. In dit geval was dat klei omdat je dat zo lekker in zachte ronde massa’s kunt kneden. Je kunt er niet alleen golvend haar mee vormen, maar ook een dopneus, wangplakken en je kunt er een mond in uitsnijden met een spatel. De ogen vallen het meest op. Het zijn indrukken van de rug van een hand met vijf vingers, met kracht in de zachte klei gedrukt zodat er zachte opgehoogde randen ontstaan rond de indruk. Het kan ook zijn dat deze tralie-achtige openingen anders zijn aangebracht maar de suggestie van de handafdruk willens in stand houden. Aan de achterkant en zijkant van het hoofd zijn ronde motieven ingedrukt en opgehoogd waarvan sommigen lijken op klavertjesvier en andere op wagenwielen.

 
 

Deze Lange Grote Vredeszus heeft geen lichaam. Haar hoofd heeft nauwelijks de vorm van een hoofd. Het beeld is een opeenstapeling van symbolen: het haar is geen haar, de ogen zijn geen ogen, de wangen niet, de mond niet, de wenkbrauwen niet, de bloemen niet en de stempels niet. Zelfs het hoofd is niet gevormd als een menselijke schedel, het is een schema, geen afbeelding.

 
  5 YNF7324  Y Nara  kleurpotlood op papier 298x212cm 20225 YNF7324 Yoshitomo Nara kleurpotlood op papier 298x212cm (2022)  
 

Symbolen moet je kunnen lezen. Japan is bekend om zijn manga stripverhalen die regelmatig uitmonden in tekenfilms- en series: de anime.
Veel voorkomend is de peace-sister: een meisje dat het vredes gebaar maakt. De mangameisjes hebben een eigen stijl, waarvan de grote ogen volgens sommige bronnen afkomstig zijn van Betty Boob in de Verenigde Staten.(2)

 
  6a Supermarkt6a Supermarkt

6 Pokemon centrum Kyoto6 Pokemon centrum Kyoto

 
 


Een ander veel voorkomend cultureel fenomeen in Japan is Kawaii: schattigheid, charmant, kwetsbaar, verlegen en kinds. De invloed was groot onder meisjes van de middelbare school, die hun schooluniform aanpasten door hun rokjes in te korten en slobkousen te dragen. Rugzakken met knuffels werden populair. Zelfs onze eigen Nijntje werd daar een geliefd artikel. Bijna alle selfies die je vindt op internet dragen die kenmerken, terwijl de meisjes voor de foto het V-teken met hun wijs- en middelvinger maken.

 
  7 Mario van Nintendo etalagebeeld7 Mario van Nintendo etalagebeeld  
 

Symbolen zijn elementen waardoor mensen elkaar begrijpen en kunnen ervaren hoe de ander denkt en voelt. De stijltekeningen van Yoshitomo en Manga zijn daarvan een voorbeeld voor de Japanse cultuur, maar maken ook op een intuïtieve manier verbinding met de Noord-Amerikaanse en Europese cultuur. Dat is opvallend, des te meer omdat de Japanse cultuur steeds populairder wordt, na bijna de hele twintigste eeuw door een groot deel van de Amerikanen verafschuwd te zijn.

 
 

Zonder de titel van het kunstwerk begrijpen wij al dat dit beeld over een meisje gaat, dat ons vrolijk en onschuldig met grote ogen aankijkt, met een glimlach.  Maar achter haar ogen gaat een onleesbaar bewustzijn schuil, dat die onschuld tegenspreekt. De titel bestempelt haar tot zo’n meisje dat te pas en te onpas het v-teken maakt, waarmee zij aangeeft tot welke maatschappelijke groep zij behoort. 
Het formaat van het beeld geeft aan dat die groep een overgrote meerderheid omvat. Het beeld als totaal is geen portret van een speciaal individu maar een verwijzing naar een algemeen, veelvoorkomend verschijnsel. Niet een schoonheidsideaal maar een groep waarbij je jezelf in je eigenheid kunt aansluiten. En net als op Yoshitomo ’s tekening is ze eerder strijdbaar dan lieftallig. ‘Kawaii is ook niet alles’ lijkt het beeld uit te dragen.

 
 

Als u op de plaatjes hieronder klikt, ziet u een vergroting

 
 

Eindnoten en fotoverwijzing

(1) Wikipedia

(2) De grote grondlegger van de manga is Osamu Tezuka, die na 1946 als eerste honderden manga's en anime maakte en het genre met titels als 'Astroboy' (Tetsuwan Atomu) sterk populariseerde. Beïnvloed door tekenaars uit de Disney-stal en de soepele, 'grote-kinderogenstijl' van Amerikaanse tekenfilms als Betty Boop kregen zijn personages vaak ook deze fysieke kinderhoofd-trekken mee.

(3) Foto’s  © "www.yoshitomonara.org", the website of "YOSHITOMO NARA The Works. https://www.yoshitomonara.org/en/catalogue/YNF7660/

Alle overige foto's ©Mandarte.

 

 

 

 

1000 Resterende tekens